Tehlikeli madde kazası
Ürdün Akabe Limanında gaz kazası

Ürdün Akabe Limanı’nın da gemiden Klor Gazı (UN 1071) yüklü portatif tank indirilmesi esnasında vinçten düştü. Düşmesiyle birlikte aldığı darbe sonucu içerisindeki gaz tüm limana yayıldı ve 13 kişinin yaşamının yitmesine sebep oldu.

UN 1017 Klor Gazı Nedir?

Bu gazın genel özelliği keskin bir kokuya sahip alevlenmeyen, zehirli ve aşındırıcı sarı renkte bir gaz olmasıdır. Klor gazı havadan çok daha ağır bir gazdır. Güvenlik kameralarından da görüldüğü gibi patlamayla birlikte sarı renkli bir duman önce etrafa yayılmaktadır. Sonrasında ise gazın yere çöktüğü görülmektedir. Bahse konu gaz cilt, gözler ve mukoza zarları için aşırı tahriş edici olarak bilinmektedir. Aynı zamanda yangına yol açabilen güçlü yükseltgen bir madde olması aslında bu kazanın Beyrut Limanı’nda yaşanan büyük felakete dönüşebileceğini bizlere hatırlatmıştır.
Bu tarz tehlikeli yükler Denizyolu ile Taşınan Tehlikeli Maddeler Uluslararası Kodu olan IMDG Code kapsamında taşınmasına izin verilmektedir. Kodları kullanmak riskleri azaltır.

ADR Anlaşmasının yanı sıra kıyı tesislerinin ımdg-code kapsamında tehlikeli madde güvenlik danışmanı (tmgd) hizmeti almaları yerel mevzuatlar kapsamında zorunlu hale getirilmiştir.

Yaşanan kaza ile ilgili videoya aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.
Ürdün Akabe Limanında tehlikeli madde kazası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir